بهترین نژاد گوسفندان چند قلوزا

نوشته شده توسط

فرشاد ذوقی

بهترین نژاد گوسفندان چند قلوزا

پرورش گوسفندان چند قلوزا می تواند باعث افزایش تعداد گله گوسفندان شما شود از این رو به خوبی می توانید با مراقبت از آنها و تغذیه خوب باعث افزایش درصد بارروی و زایش و به دنیا آمدن بره های سالم شوید که بتوانید با فروش بره شیری سود خوبی به دست آورید.

تولید گوشت، پشم، شیر مهمترین هدف از پرورش گوسفند زنده است به دلیل اینکه گوسفندان جزو دسته دام های سبک وزن هستند و برای نگهداری و پرورش نیاز به صرف هزینه زیادی به مانند پرورش گاو زنده ندارند از این رو خیلی از مردم جهان به شغل گوسفند داری روی می آورند. پرورش گوسفندان به سه روش پرواربندی، داشتی و همچنین اصلاح نژاد انجام می شود که در روش پرورش گوسفندان داشتی عملا با مراقبت از گله گوسفندان میش و آمادگی آنها برای فصل جفت گیری با زایش بره و بدنیا آمدن بره های سالم به مدت سه ماه یعنی تا زمان از شیرگرفتن بره ها را نگهداری می کنند و سپس اقدام به فروش بره زنده به بازار می کنند که سود کلانی به جیب بزنند. البته فروش بره شیری هم در بین برخی از دامداران رخ می دهد و یکی از روش های پروار گوسفندان مربوط به بره ها می شود بنابراین هر چقدر به پرورش گوسفندان چند قلوزا روی بیاورید می توانید باعث افزایش تولید مثل گله وبه موجب آن باعث افزایش سود خود از فروش بره شیری و بره های سه ماه شوید.

شما با مراقبت و نگهداری از میش های داشتی، تغذیه مناسب از میش و قوچ مولد توانایی افزایش درصد باروری، زایش و چندقلوزایی گوسفندان را دارید که حتی از جیره فلاشینگ برای افزایش درصد دوقلوزایی گوسفندان استفاده می شود اما خرید گوسفندان چند قلوزا چون رومانوف، سافولک و گوسفندان ایرانی چون افشاری، شال، کردی، مهربان  که درصد دو قلوزایی بالایی دارند می تواند به شما در افزایش گله کمک کند.

نحوه دوقلو زایی گوسفندان با جیره فلاشینگ

قطعا نژاد گوسفندان چند قلوزا با قیمت بالایی در بازار به فروش می رسد از این رو خیلی از دامداران توانای خرید گوسفند چند قلوزا ندارند اما جای نگرانی نیست حتی شما می توانید با جیره فلاشینگ درصد دوقلوزایی گوسفندان بومی و عادی خود را بالا ببرید. جیره فلاشینگ به سه مرحله انجام می شود که در مرحله اول گوسفندان به مراتع فقیر برده می شود و به آنها واکسن آنتروتوکسمی می زنند تا میل به خوردن غذا در آنها کاهش یابد پس از آن به مدت سیزده روز مواد غذایی مغذی چون یونجه تازه و دانه جو، دانه غلات، تریتکاله به آنها خورانده می شود و در روز سیزدهم به مدت چند روز قوچ ها را در گله گوسفندان می فرستند طوری که هیچ تماسی رخ ندهد و باعث افزایش میل جنسی گوسفندان شود و سپس ده روز دیگه تغذیه دام زنده انجام می شود.

خرید گوسفندان چند قلوزا در ایران چه کمکی به دامدار می کند؟

مدت زمان بارداری گوسفندان نزدیک پنج ماه است و تنها یک بار زایمان گوسفندان در سال امکان پذیر است و در بهترین حالت و استفاده از روش های هورمون تراپی، سیدرگذاری و روش تلقیح امکان پیاده کردن سه بار زایش در دو برنامه وجود دارد از این رو شما با خرید گوسفندان چند قلوز می توانید باعث افزایش تولید مثل و زایش بره های سالم شوید. هر چند که باید توجه کنید که مراقبت از میش آبستن خیلی مهم است و باید به اندازه کافی به آنها جیره غذایی داده شود.

آشنایی با بهترین نژاد گوسفندان چند قلوزا

نژاد رومانوف(رومانف) جزو بهترین نژآد چند قلوزا گوسفند جهان محسوب می شود که حتی در یک زایش رکورد 9 قلو را شکسته است و بعد از آن نژاد سافولک دومین نژاد برتر چندقلوزا محسوب می شود و در ایران نژاد گوسفند شال با درصد 40 دوقلوزایی بهترین است و بعد از آن نژاد افشاری به دلیل مقاومت بالای بدنی در برابر بیماری ها خوب است و نژادهای دیگر چون کردی، مهربان هم جزو دسته گوسفندان چند قلوزا ایران محسوب می شود که صرفه اقتصادی  دارد.

گوسفند رومانوف

بهترین نژاد گوسفند چند قلوزا جهان محسوب می شود که منشاء اصلی این نژاد روسیه است و توانایی زایش حتی 9 قلو در یک زایش داشته است و به دلیل مشهور بودن نژاد رومانف امروزه حتی در کشورهای ایران نیز پرورش داده می شوند.

 1. وزن قوچ بالغ:۸۰-۹۰ کیلوگرم
 2. وزن میش بالغ: ۷۰-۸۰ کیلوگرم
 3. افزایش وزن روزانه (در مورد بره های سه قلو و بیشتر از سه قلو): ۲۶۴ گرم
 4. میانگین چند قلوزایی: ۲۸۹ درصد
 5. بالاترین نرخ چند قلوزایی گوسفند در جهان
 6. بلوغ زود رس در سن ۳ تا چهار ماهگی
 7. قوچ رومانف در هفته دهم تا بیستم امادگی جفت گیری با بیش از هشتاد میش رومانف را دارد.

گوسفند سافولک

سافولک نژاد فرانسوی است که بعد از گوسفند رومانوف دومین نژاد برتر گوسفند چند قلوزا جهان محسوب می شود و رشد سریع بره سافولک جزو ویژگی های برتر این نژاد محسوب می شود.

 1. وزن قوچ بالغ: ۱۲۵ – ۱۳۵ کیلوگرم
 2. وزن میش: ۷۵ – ۹۰ کیلوگرم
 3. افزایش وزن روزانه نرهای دوقلو: ۲۹۶ گرم
 4. افزایش وزن روزانه ۳۰-۷۰ روزگی: ۴۰۰ گرم
 5. میانگین نرخ چند قلوزایی: ۱۶۰ درصد

گوسفند شال بهترین نژاد گوسفند چند قلوزا ایرانی

یکی دیگر از نژادهای بومی ایرانی که در منطقه بوئین قزوین پرورش یافته است امروزه به دلیل افزایش درصد دوقلوزایی در ایران شهرت دارد.

 1. وزن دام بالغ: قوچ 72 کیلوگرم و میش 67 کیلوگرم
 2. افزایش روزانه وزن گوسفند از 130-240 گرم
 3. درصد دوقلوزایی 40 درصد

گوسفند افشاری

یکی از ویژگی های برتر نژاد گوسفندان افشاری علاوه بر درصد بالای دوقلوزایی مقاومت بدنی بالا در برابر سرماست  از این رو پرورش گوسفند افشاری در استان های زیاد کشور چون کرمانشاه،همدان، البرز،تهران، فارس انجام می شود.

 1. بهترین گوشت با بازدهی لاشه 46%
 2. سرعت رشد بالای گوسفند
 3. افزایش وزن روزانه 136-241 گرم
 4. مقاومت بالا در برابر سرما
 5. درصد دو قلوزایی گوسفند 10%
 6. بهبود  کمی و کیفی پشم گوسفند

گوسفند کردی

یک نژاد بومی کردستان محسوب می شود که در دو تیپ دشتی و کوهستانی موجود است.

 1. میانگین وزن تولد بره‌ها ۶ / ۴کیلوگرم
 2. میانگین وزن شیرگیری ۲۰ کیلوگرم
 3. میانگین وزن پشم ۲ کیلوگرم
 4. دوقلوزائی ۱۰%

گوسفند مهربان با درصد دوقلوزایی 13

گوسفندان مهربان نزدیک به نیمی از جمعیت گوسفندان همدان را به خود اختصاص داده اند و به دلیل ویژگی های برتر نژاد مهربان از تلقیح مصنوعی گوسفندان مهربان با نژاد رومانوف استقبال می شود.

 1. افزایش وزن روزانه 120-250 گرم
 2. درصد دو قلوزایی  13 درصد
 3. بازده لاشه گوشت مهربان 45%
 4. میزان تولید شیر روزانه 500 گرم
 5. وزن گوسفند بالغ: نر 64کیلوگرم و میش 54 کیلوگرم
نظری برای این مقاله ثبت نشده است